Lokalne atrakcje

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest trzecim największym parkiem narodowym w Polsce. Położony jest na terenie dwóch powiatów; słupskiego i lęborskiego. Obejmuje jezioro Gardno, Łebsko oraz wydmy i obszary leśno-bagienno-łąkowe wokół nich. Został utworzony dla zachowania w niezmienionym stanie tego unikatowego w Europie ekosystemu.

Największą jego atrakcją, a zarazem swego rodzaju unikatem w skali Europy, jest pustynny krajobraz wydmowy.

Słowiński Park Narodowy to nie tylko znane w całej Polsce wydmy. To również jeziora. Wyjątkowe, bo miesza się w nich woda słodka ze słoną, wyjątkowe również dlatego, że znajdują się na szlaku międzynarodowej ptasiej autostrady. Tędy lecą ptaki z Syberii na południe Europy.


Ruchome Wydmy w Czołpinie

Jeżeli jesteśmy na wakacjach w okolicach Ruchowym Wydm w Czołpinie, to na pewno powinniśmy się udać w to miejsce. Wydmy nazywane są często małą pustynią Polski, dlatego są świetną atrakcją.

Latarnia Morska Czołpino

Latarnia Czołpino (powstała w 1875r.) wznosi się na najwyższej zalesionej wydmie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego zwanej Czołpińską Górą (56 metrów n.p.m.) między Łebą a Rowami. Od brzegu morza dzieli ją 1000 metrów. Na odwiedzających czeka najpierw 1,5 km ciekawy spacer po terenie leśnym wzdłuż dydaktycznej ścieżki przyrodniczej. Wieża latarni ma wysokość 25,2 m, a zasięg światła 21 mil morskich. Widok z tarasu latarni rozpościera się na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza.

Wieża widokowa - Rowokół

Rowokół – to wzgórze morenowe (115 m.n.p.m) wznoszące się nad jeziorem Gardno tuż obok miejscowości Smołdzino. W przeszłości była miejscem kultu pogańskich Pomorzan. U podnóża góry miejscowość Smołdzino. W oddali można dostrzec latarnię morską Czołpino. Wejście na taras widokowy wieży wymaga pokonania wysokości 20,5 m stromymi schodami o wysokości stopni ok. 17 cm, ale widok, który nas czeka na górze, jest wart tego wysiłku. Po wejściu na szczyt wieży naszym oczom ukaże się wspaniały widok na Smołdzino, Park Narodowy Słowiński i jeziora Gardno, Dołgie Duże, Łebsko.

Muzeum wsi Słowińskiej w Klukach

Położenie Muzeum w środku funkcjonującej małej, wiejskiej społeczności wsi Kluki, w centrum Parku Narodowego dodaje mu autentyczności i podkreśla współpracę z otaczającą go przyrodą. Muzeum gromadzi relikty kultury materialnej ludności zamieszkującej w XIX wieku tereny pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. Ludność zamieszkująca dawniej te tereny to Słowińcy zachodni - odłam Kaszubów, ze względu jednak na dużą izolację geograficzną tych bagnistych terenów zyskała odrębność kulturową i językową.

Kamienna wyspa na jeziorze Gardno

Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla wszystkich turystów przyjeżdzających w okolice jeziora Gardno. Jest to miejsce występowania mewy srebrzystej. Wyspa położona jest na środku jeziora. Okoliczne legendy twierdzą, że wyspa powstała w XIX wieku, są bez wątpienia bardzo ciekawe i interesujące, lecz mało wiarygodne. Najlepiej jest na miejscu usłyszeć tę legendę, dlatego pakujmy walizki i ruszajmy w drogę!